Nøjagtig en uge inden det længe ventede parlamentsvalg i Irak er sikkerheden så dårlig, at valget næppe kan afholdes uden større angreb. Det erkender Iraks regering. »Der er fare for, at hele valghandlingen bliver præget af kaos, men vi håber at vores sikkerhedsplan kan leve op til det. Vi afviser ikke en eskalering fra oprørernes side«, siger indenrigsminister Falah al-Naqib. Ministerpræsident Ayad Allawi erkendte samtidig i et tv-program, at sikkerhedsplanen »ikke er nok til at forhindre angreb«. Blodige angreb Oprørere har de sidste dage foretaget adskillige blodige angreb for at ødelægge valget. Fredag blev 25 shiamuslimer dræbt ved bombeangreb mod dels en moské og dels et bryllupstelt. »Det er ret indlysende, hvorfor den slags angreb finder sted. De ønsker at skabe sekterisk uro«, siger FN's særlige valgtilforordnede i landet, Carlos Valenzuela, til Reuters. Han mener, at der ikke er andet at gøre end at afholde valget, og håber, at de udkommanderede sikkerhedsstyrker kan forhindre det værste. Oprøreres vil splitte befolkningen Der er dog tegn på, at oprørernes forsøg på at øge hadet mellem de forskellige befolkningsgrupper er ved at lykkes. I den nordlige by Kirkuk - der ud over at sidde på 40 procent af Iraks oliereserver også er en etnisk smeltedigel - har en stribe morter- og skudangreb mod politiske mål, kidnapninger og drab fået de fleste beboere til at frygte de andre befolkningsgrupper, skriver Los Angeles Times. »Det er Iraks Jerusalem«, siger den amerikanske militære ansvarlige for provinsen, oberst Lloyd Miller, til avisen. Volden er så voldsom, at en række europæiske medier helt usædvanligt har valgt ikke at sende journalister til hovedstaden Bagdad under valget - blandt andet Politiken.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Han har placeret sig som den vel nok kvikkeste borgerlige tænker
Fylder engelske ord for meget i dansk?
Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?



























