En 46-årig brite var i går på vej i bil til sit hus i Essex øst for London, da han fik en pølse over næsen. Manden havde rullet vinduet ned på turen fra arbejde, og da han nærmede sig bopælen, mærkede han pludselig en brændende smerte i næsen. Frossen pølse i bunden af vognen Blodet flød, og da manden var blevet undersøgt af ambulancefolkene, kunne de fastslå, at næsen var brækket - og der var heller ingen tvivl om, at det var den frosne pølse i bunden af bilen, der havde forårsaget bruddet. Manden har forklaret, at han bemærkede en modkørende bil, umiddelbart inden næsen fik knækket. »Det må have været et fantastisk heldigt, eller uheldigt, kast, der passerer gennem et åbent bilvindue«, siger en af ambulancefolkene ifølge det amerikanske nyhedsbureau AP. Politiet i Essex efterforsker episoden.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
KOMMENTAR
Ruslands forsvarsministerium har offentliggjort en liste over europæiske og danske virksomheder: »Sov godt«
SUPERLIGAEN
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00

Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.

Leder af Marcus Rubin
Debatindlæg af Caroline Wrona Stjerne
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























