Mindst 12 mennesker blev dræbt og 57 såret, da en bilbombe eksploderede på en af hovedgaderne i Bagdad. Det oplyser det irakiske indenrigsministerium. Eksplosionen skete i det østlige Bagdad i Jadida-distriktet. Folk flygtede fra stedet i panik, mens en mørk røgsky steg mod himlen. Mindst otte biler og en bus blev ramt af eksplosionen, og en række butikker fik smadret facaden, mens markedsboder blev blæst væk. Flere forkullede lig blev trukket ud af den ødelagte bus. Bagdad og andre irakiske byer har de seneste dage igen og igen været ramt af selvmordsbomber. Alene i går blev over 70 mennesker dræbt. Det mest blodige angreb kostede 38 mennesker livet i eks-diktatoren Saddam Husseins hjemby Tikrit.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























