Den australske læge Fiona Woods er den person, som australierne har mest tillid til. Derefter er det sanglærken Olivia Newton-John, og på en tredjeplads kommer kronprinsesse Mary. Det skriver avisen The Mercury, der citerer en meningsmåling over de 100 mest tillidsvækkende australiere, som er lavet af tidsskriftet Readers Digest (Det Bedste). Ingen tiltro til Howard Undersøgelsen viser, at australierne generelt ikke nærer den store tillid til deres politiske ledere. Premierminister John Howard ligger nummer 85, men der er mere tillid til hans kone, Janette, som ligger nummer 74. I bunden af listen som nummer 100 ligger indvandringsminister Amanda Vanstone.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























