Ledelsen i Den Palæstinensiske Befrielsesorganisation (PLO), som Mahmoud Abbas står i spidsen for, besluttede i dag, at der skal holdes parlamentsvalg den 21. januar næste år. En talsmand, Jamil al-Majdalawi, sagde, at ledelsen enedes om denne dato, som var foreslået af Abbas, efter 'rådslagning med de forskellige grupper'. Juli-valg udsat Det palæstinensiske parlamentsvalg bliver det andet af sin art nogensinde, og det skulle oprindelig have været afviklet i juli i år. Men valget blev udsat på grund af en strid om omskrivningen af valgloven. Den yderliggående islamiske Hamas-bevægelse boykottede det seneste parlamentsvalg for et årti siden, men har sagt, at den vil opstille kandidater denne gang.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af David Mathias Klausen
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce