Israels vicepremierminister Shimon Peres tabte i går knebent en urafstemning om formandsvalget i Arbejderpartiet. Fagforeningsleder Amir Peretz bliver ny formand. Først da sidste kryds var registreret, blev resultatet offentliggjort: 42,35 procent stemte på Peretz, mens 39,96 procent gik til Peres. Det overraskende resultat kan betyde, at premierminister Ariel Sharons regering bliver tvunget til at udskrive nyvalg. Den 53-årige Peretz er generalsekretær i fagbevægelsen Histadrut - det israelske svar på LO - og han har lovet at trække partiet ud af koalitionen med Sharons konservative Likud-parti. Det sker i protest mod Sharons liberalistiske økonomiske politik. Peres klager over uregelmæssigheder Peres, vil dog appellere sit nederlag om formandsposten i Arbejderpartiet. Gennem sin rådgiver siger Peres, at der var uregelmæssigheder ved valget. »Vi ved ikke, hvorfor de var så hurtige med at offentliggøre resultatet. De kunne have ventet et par dage for at undersøge vores klager. Vi har i den grad klaget imod dette«, sagde rådgiveren Guy Bosi. Måske nyvalg Det overraskende resultat kan betyde, at premierminister, Ariel Sharon, bliver tvunget til at udskrive nyvalg. Sharon er nemlig afhængig af Arbejderpartiets stemmer for at overleve en mistillidsafstemning i parlamentet.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af David Mathias Klausen