Bush har ved flere lejligheder harceleret over lækager til pressen. Men de seneste oplysninger i Plamegate-sagen viser, at han angiveligt selv kan have været med til at blåstemple, at fortrolige oplysninger blev lækket til de amerikanske medier. Derfor retter Demokraterne nu en skarp kritik af den amerikanske præsident George W. Bush, som de beskylder for hykleri. Det demokratiske medlem af Kongressens efterretningsudvalg Jane Harman siger, at afsløringen af, at Bush har lækket fortrolige oplysninger om krigen i Irak - hvis den er sand - røber Bush som »den største læk af dem alle«. Tak for sidst Bush beskyldes for at have lækket de hemmelige oplysninger for at skade den tidligere ambassadør Joe Wilson, en aktiv kritiker af Bush's krig i Irak. De lækkede dokumenter førte til en større undersøgelse og afsløring af CIA-agenten Valerie Plames identitet. Valerie Plame er gift med den tidligere ambassadør Joe Wilson. Ifølge Plame har det Hvide Hus sendt de hemmelige oplysninger ud til offentligheden for at afsløre hendes identitet og dermed bringe hendes liv i fare, med det formål at hævne husbondens kritik.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nu
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.