Bevæbnet mand ville skyde den svenske konge

Lyt til artiklen

Det har indtil i dag været hemmeligholdt, at en knivbevæbnet mand i starten af august overfaldt en sikkerhedsvagt foran det svenske regeringskontor i Stockholm.

Overfaldsmanden forklarede på vej til politistationen efter overfaldet, at hans plan var at tage sikkerhedsvagtens pistol, tage ind på slottet og skyde den svenske konge Carl Gustav.

En forklaring, han senere fastholdt i forhør.

Ifølge Aftonbladet, der har fået fat i videoovervågningen af hele hændelsen, var gerningsmanden en 24-årig brasiliansk mand, der var kommet til Sverige få dage før angrebet.

»Ingen kommentarer«
Overfaldet skete tilbage 6. august i år, men har ifølge Aftonbladets oplysninger været hemmeligholdt af sikkerhedsmæssige årsager.

I den svenske regeringsbygning, der kaldes Rosenbad, vil man ikke kommentere sagen eller sikkerheden omkring bygningen, hvor blandt andre statsminister Fredrik Reinfeldt har sit kontor.

LÆS OGSÅ

Sveriges konge kaldes horekarl på sølvmønt

»Jeg kender ikke noget til sagen, jeg kan slå det op, men svaret bliver det samme. Vi kommenterer ikke på sikkerhed«, siger en pressemedarbejder fra Rosenbad til avisen.

Forbipasserende afværgede

Det var to håndværkere, der tilfældigt kørte forbi overfaldet og afvæbnede gerningsmanden, der virkede »forvirret«.

Brasilianeren gennemgår i øjeblikket en mentalundersøgelse, skriver Aftonbladet.

LÆS OGSÅ Sexbillede med svensk konge er falsk

Det er uvist, om kong Karl Gustav overhovedet opholdt sig i regeringsbygning den pågældende dag.

Sikkerheden omkring Rosenbad er blevet strammet efter hændelsen - det er blandt andet ikke muligt at komme ind i bygningens reception, som det har været hidtil.

Morten Hjortshøj

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her