Al-Qaeda tager skylden for drabsbølge i Irak

Lyt til artiklen

Grupper i Irak, der er tæt på al-Qaeda, påtager sig skylden for en bølge af angreb, som har dræbt omkring 60 og såret over 220, hedder det i en erklæring på jihadistiske hjemmesider på Internettet.

»Hvad I fik tirsdag var det første stadium, og hvis Gud vil, så vil det blive fulgt af hævn for dem, som I henrettede«, hedder det i en erklæring fra gruppen Iraks Islamistiske Stat, ISI.

LÆS OGSÅ Mindst 50 er dræbt af bomber i Bagdad

Mindst 20 eksplosioner og mange skudsalver rystede Irak i går - mange af dem i shiamuslimske byområder i Bagdad.

10-årsdag for invasion
Angrebene skete op til 10-års-dagen for den amerikanske-ledede invasion af Irak, som havde til formål at skabe en stabil og demokratisk allieret i Mellemøsten.

ISI kalder angrebene for »hurtige reaktioner« på, at Iraks justitsministerium mandag gjorde det klart, at »intet vil kunne hindre det irakiske styre i at gennemføre omstridte henrettelser«.

SE TV

Irak dødsdømte sidste år mindst 129 personer, og gennemførte adskillige massehenrettelser - blandt andet blev 21 mennesker henrettet på en enkelt dag.

Både FN, Storbritannien, EU og menneskerettighedsorganisationen Amnesty International, har opfordret de irakiske myndigheder til at holde inde med henrettelserne.

Angreb i myldretiden

Serien af bilbomber og vejsidebomber i Bagdad eksploderede midt i myldretiden tirsdag morgen i den irakiske hovedstad. En selvmordsterrorist kørte desuden en lastbil fyldt med sprængstoffer ind i en politistation uden for byen.

Bomberne var placeret i flere kvarterer i Bagdad samt i byen Iskandiriyah, der ligger syd for hovedstaden.

Volden er aftaget i Irak i forhold til 2006 og 2007, men bombeangreb er fortsat almindelige. I februar blev mindst 220 mennesker dræbt, siger hospitals- og sikkerhedskilder til AFP.

ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her