Samuelsen slås for dialogen i en kriseramt verden

Anders Samuelsen i dialog med den belgiske minister,  Didier Reynders (tv.), ved EU mødet i Buxelles, mandag 12. december 2016.   Foto: AP
Anders Samuelsen i dialog med den belgiske minister, Didier Reynders (tv.), ved EU mødet i Buxelles, mandag 12. december 2016. Foto: AP
Lyt til artiklen

Den 13. juni 2004. Den 37-årige Anders Samuelsen indtræder i Europaparlamentet, valgt af Det Radikale Venstre. Han oplever en union i fuld fremgang, som alle lande har lyst til at være medlem af i en periode med vækst.

»Den dag var måske den største politiske oplevelse, jeg har haft. Jeg blev placeret mellem den italienske Alessandra Mussolini og en tidligere polsk udenrigsminister. Det var smukt at se demokratiet i fremmarch, hvordan landene arbejdede sammen. Men allerede dengang kunne man ane frustrationerne ulme«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her