Obama ophæver cubanske flygtninges særstatus

En cubansk flygtning, der som titusindvis af landsmænd midt i 1990’erne prøvede at sejle til USA, vinker til redningsmandskab fra sin tømmerflåde.
En cubansk flygtning, der som titusindvis af landsmænd midt i 1990’erne prøvede at sejle til USA, vinker til redningsmandskab fra sin tømmerflåde.
Lyt til artiklen

Flygtende cubanere skal ikke længere regne med at få automatisk asyl i USA, selv om de når frem til en amerikansk kyst.

Som en af sine sidste gerninger som præsident og som led i den normalisering mellem de to lande, han selv startede, har Barack Obama radikalt ændret cubanernes særstilling og dermed gjort op med årtiers politik.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her