Danmark kalder Strasbourg: Har nogen tid til at tale om en særaftale?

Europaparlamentet i Strasbourg. Der bliver kampvalg, når de 751 parlamentarikere fra 28 lande i morgen skal vælge ny formand.
Europaparlamentet i Strasbourg. Der bliver kampvalg, når de 751 parlamentarikere fra 28 lande i morgen skal vælge ny formand.
Lyt til artiklen

Det bliver lidt af en ilddåb i det europæiske cirkus for Søren Pape Poulsen (K), når den nye justitsminister tirsdag kaster sig ind i Strasbourgs folkevalgte forsamling for at overtale parlamentarikere til at give Danmark særstilling i forhold til Europol.

Som statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) forleden formulerede det i et brev til de andre partiledere i Folketinget, så er regeringen under »et betydeligt tidspres«, hvis dansk politi skal undgå at miste enhver forbindelse til det europæiske politisamarbejde 1. maj.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her