Hurtig handling: Theresa May udnævner Dominic Raab til brexitminister


    Storbritaniens nye ministe for Brexit forlader Downing Street 10, efter at være nyudnævnt til posten af premierminister May.
 Matt Dunham/AP
Storbritaniens nye ministe for Brexit forlader Downing Street 10, efter at være nyudnævnt til posten af premierminister May. Matt Dunham/AP
Lyt til artiklen

Den britiske premierminister, Theresa May, har udnævnt Dominic Raab som ny brexitminister. Det skriver Reuters.

»Det har behaget dronningen at godkende Domnic Raab som minister for vores udtræden af EU, hedder det i en erklæring fra Mays kontor.

Dominic Raab, der er tidligere boligminister, overtager posten som brexitminister efter David Davis. Han har trukket sig fra regeringen, blot 48 timer inden den britiske premierministers nye og 'bløde' brexit-strategi skulle træde i kraft.

Theresa May har ifølge Financial Times holdt David Davis i uvished til sidste øjeblik omkring strategien.

Dyb strid om EU-skilsmisse: Uenig Theresa May begræder brexitministers afgang

David Davis advarede mod, at EU ikke ville acceptere regeringens nye brexitaftale. En advarsel, der blev underkendt, og som i sidste ende resulterede i den tidligere ministers aftrædelse.

ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her