I 2016 købte den kinesiske producent af hvidevarer Midea aktiemajoriteten i Tysklands førende robotfabrikant, Kuka. Det udløste et holdningsskift blandt tyske politikere og embedsfolk.
Tyskland begyndte at frygte Kina, da den tyske robotstolthed blev opkøbt
En robotarm fra den tyske producent Kuka hælder øl op ved en robotmesse i Wuhan i Kina. Prost. Eller chin-chin. Den kinesiske producent af hvidevarer Midea købte i 2016 aktiemajoriteten i Kuka.
Foto: Ma luyao/Ma luyao - Imaginechina
Lyt til artiklen
Henter...
Normalt strutter tyskere af økonomisk selvtillid og kan ikke få frihandel nok. De bryster sig af, at hvis spillepladen bare er flad og fair, så skal de tyske virksomheder nok slå konkurrenterne hjem.
Men i 2016 skete der noget, der rystede det liberale tyske verdensbillede.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.