Efter flere måneders spekulationer bekræfter det tidligere demokratiske kongresmedlem Beto O’Rourke, at han stiller op til præsidentvalget i 2020.
Det skriver tv-stationen KTSM, der har base i 46-årige O’Rourkes hjemby, El Paso, i staten Texas.
Til tv-stationen skriver han i en række sms’er, at han er »stolt af sin hjemby«, og at han vil bruge sin baggrund og opvækst i Texas i sin kampagne.
Han ventes officielt at erklære sit kandidatur torsdag amerikansk tid.
O’Rourke blev landskendt, da han ved midtvejsvalget sidste år udfordrede senator Ted Cruz ved senatsvalget i Texas. Han tabte valget, men var bare få procentpoint fra at slå Cruz, der var republikansk præsidentkandidat i 2016.
Texas er samtidig én af de mest konservative stater i USA.
Fik millioner i støtte
Beto O’Rourkes kampagne tiltrak sig stor opmærksomhed, og han formåede at indsamle millioner af dollar uden støtte fra store virksomheder eller lobbyister.
Siden senatsvalget har han gjort sig bemærket som en skarp kritiker af præsident Donald Trumps planer om at bygge en mur langs grænsen til Mexico.
Da præsidenten i februar besøgte grænsen ved El Paso, holdt O’Rourke et stort vælgermøde og beskyldte Trump for at skabe ’falske rygter’ om migranter og El Pasos ry som en by præget af kriminalitet.
Beto O'Rourke forsvarer sin hjemby: »El Paso er ikke sikker på grund af mure, men på trods af mure«O’Rourke har samtidig opnået stor popularitet på sociale medier, og bruger flittigt sin Instagram-konto til at komme med politiske budskaber.
ritzau
fortsæt med at læse




























