42-årig mand dømt for mord på mindst 85 patienter på sygehuse – den værste tyske seriemorder siden Anden Verdenskrig.

Tysk sygeplejer idømt livstid for seriemord


  Niels Högel, sygeplejer, er ved retten i Oldenburg dømt for at have myrdet 85 patienter. Han er mistænkt for at have begået op mod 300 drab i alt.   Foto: Hauke-christian Dittrich/Ritzau Scanpix
Niels Högel, sygeplejer, er ved retten i Oldenburg dømt for at have myrdet 85 patienter. Han er mistænkt for at have begået op mod 300 drab i alt. Foto: Hauke-christian Dittrich/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Metoden var altid den samme. Sygeplejeren Niels Högel gav sine patienter en overdosis medicin med en kraftig indsprøjtning, så de fik hjertestop. Når alarmen derpå gik på hospitalsafdelingen, kæmpede han sig fysisk frem til sengen og forsøgte at genoplive patienten med anden medicin.

Sygeplejer får livstidsdom for drab på 85 patienter

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her