2 dage tilbage: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

På mange måder er amerikanske Bethany Vierra er foregangskvinde i Saudi-Arabien, når det gælder kvinderettigheder. Men siden hun blev skilt fra sin saudiske mand, har hun kæmpet en lang, sej kamp for at vinde forældremyndigheden over sin datter.

Bikini og et par yogabukser er beviset på, at hun er uegnet: Amerikansk kvinde mister forældremyndigheden over datter i Saudi-Arabien

Arkivfoto. Saudi Arabien.

Ifølge Bethany Vierras kusine viste manden sig at have et stramt temperament. Han råbte og bandede oven i købet foran datteren.
 Foto: Niels Hougaard/POLFOTO
Arkivfoto. Saudi Arabien. Ifølge Bethany Vierras kusine viste manden sig at have et stramt temperament. Han råbte og bandede oven i købet foran datteren. Foto: Niels Hougaard/POLFOTO

Amerikanske Bethany Vierra tog for otte år siden en beslutning, der fik hende ud i enhver forældres mareridt.

Det hele startede i 2011.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her