Skovrydningen i Amazonas løber løbsk: Brasiliens nye regering undlader at udskrive bøder og konfiskere ulovlige maskiner.

Brasiliens præsident lader regnskoven fælde i rekordtempo

Foto: Paulo Whitaker/Ritzau Scanpix
Foto: Paulo Whitaker/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Nedbrydningen af regnskoven i Amazonas er trappet kraftigt op, siden Brasiliens højreorienterede præsident kom til magten for nogle måneder siden, og hans regering har bremset initiativer, der skulle bekæmpe ulovlig skovhugst.

I det seneste par årtier har Brasiliens miljøpolitik ellers fokuseret på at beskytte regnskoven. På et tidspunkt havde Brasilien så stor succes med at dæmme op for afskovningen, at landet blev et internationalt forbillede, når det gjaldt miljøbeskyttelse og bekæmpelse af klimaforandringer.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her