Præsident Donald Trump har ganske vist meldt afbud til sit besøg i Danmark, men Grønland kan drage nytte af opmærksomheden, mener Aaja Chemnitz Larsen (IA).
Grønlandsk medlem af Folketinget:»Det falder jo ikke til jorden, bare fordi Trump udsætter sig besøg«
»Set med grønlandske briller er det gavnligt, at den amerikanske interesse er kommet frem i lyset«, siger Aaja Chemnitz Larsen.
Foto: Steen Brogaard
Lyt til artiklen
Henter...
Den amerikanske interesse for Grønland skal sikre, at helt almindelige borgere på verdens største ø får en bedre tilværelse med f.eks. flere og bedre muligheder for uddannelse og job.
Det mener Aaja Chemnitz Larsen, der er medlem af Folketinget for det grønlandske parti Inuit Ataqatigiit, som udgør venstrefløjen i grønlandsk politik.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.