Få avisen leveret hver lørdag for kun 99 kr.

Boris Johnson har fået Dronning Elisabeths godkendelse til at sende det britiske parlament tidligere hjem. Kan parlamentet forhindre, at det sker? Vi stiller spørgsmålene og finder svarene.

Politiken forklarer: Hvad har Boris Johnson lige gjort?

Boris Johnson har udløst vrede med opfordring til dronning Elizabeth. Foto: Geoffroy van der Hasselt/Ritzau Scanpix
Boris Johnson har udløst vrede med opfordring til dronning Elizabeth. Foto: Geoffroy van der Hasselt/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Hvad er det, den britiske premierminister har gjort?

Boris Johnson har bedt den britiske dronning om at hjemsende parlamentet i 5 uger fra begyndelsen af september til 14. oktober – 18 dage før brexitdeadline, 31. oktober. Dronningen har efterkommet hans anmodning.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her