Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Kurderne i det nordlige Syrien er truet af krig fra to sider efter Trumps beslutning om at trække USA ud. Nye alliancer kan se dagens lys.

Kurdistan: Hvis Assad ikke vil erklære krig, vil Erdogan

Kurdiske veteraner demonstrerer i Qamishli -- den kurdiske hovedby i det nordøstlige Syrien -- mod Tyrkiets planer om at invadere området..
   Foto: Delil Souleiman/Ritzau Scanpix
Kurdiske veteraner demonstrerer i Qamishli -- den kurdiske hovedby i det nordøstlige Syrien -- mod Tyrkiets planer om at invadere området.. Foto: Delil Souleiman/Ritzau Scanpix

Tredive, sølle tredive, amerikanske soldater har flyttet på sig. Og det nordøstlige Syrien er derfor truet af en eksplosion af vold – af regulær krig.

De amerikanske elitesoldater har stået ved to poster i grænselandet mellem Syrien og Tyrkiet. Isoleret set har de ikke gjort nogen forskel. Men alene deres tilstedeværelse har været nok til, at det syriske diktatur ikke er rykket ind i det kurdiske område fra syd. At Rusland ikke har bombet dem fra oven. Og at Tyrkiet ikke er rykket ind i området fra nord.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her