EU har foreløbig vendt tommelfingeren nedad for Albaniens og Nordmakedoniens mulige EU-medlemskab.

EU vil ikke optage Albanien og Nordmakedonien

Edi Rama, Albaniens regeringsleder (t.v), mødes med Donald Tusk, EU-præsident. Fredagens topmøde førte ikke til, at Albanien kommer med i EU.  Foto: Virginia Mayo/Ritzau Scanpix
Edi Rama, Albaniens regeringsleder (t.v), mødes med Donald Tusk, EU-præsident. Fredagens topmøde førte ikke til, at Albanien kommer med i EU. Foto: Virginia Mayo/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Det lykkedes ikke fredag EU-ledere at nå til enighed om at indlede forhandlinger med Albanien og Nordmakedonien om et muligt EU-medlemskab. At forhandlingerne er brudt sammen, anses for et pinligt tilbagetog, der risikerer at vække harme i den ustabile balkanregion.

De to lande havde ellers fået stillet et grønt lys i udsigt og håbede derfor at kunne påbegynde forhandlingerne om at slutte sig til EU, hivlket er en proces, der ofte tager flere år.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her