2 dage tilbage: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Kinas magt vokser internationalt. Kommunistpartiet manipulerer og censurerer, hvor det er muligt, siger forskeren Christopher Walker. Han advarer om, at det vil ramme global ytringsfrihed.

Beijing bag international manipulation og censur : »Kina undergraver verdens demokratiske standarder«

Velkommen - overvågningskameraer udenfor hovedindgangen til Taimiao-templet ved den Forbudte By i Beijing.  Foto: Andy Wong/Ritzau Scanpix
Velkommen - overvågningskameraer udenfor hovedindgangen til Taimiao-templet ved den Forbudte By i Beijing. Foto: Andy Wong/Ritzau Scanpix

Vesten har taget fejl af Kina. Og det falder tilbage på Vesten selv. Demokratierne troede, at hvis man bare bød Kina indenfor i det globale økonomiske system og ind de vigtigste demokratiske institutioner, så ville autokraterne i Beijing snart bevæge sig i retning af reformer, liberale reformer.

Stor fejl. Sådan gik det ikke, siger Christopher Walker, forsker ved den amerikanske tænketank National Endowment for Democracy.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her