Wuhan vil alligevel ikke lade nogen forlade byen

Frivillige fotograferet i Wuhan i går, hvor de desinficerer et boligområde i Wuhan.  Foto: Str/Ritzau Scanpix
Frivillige fotograferet i Wuhan i går, hvor de desinficerer et boligområde i Wuhan. Foto: Str/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

I den kinesiske storby Wuhan, hvor et udbrud af coronavirus har sit epicenter, er en beslutning om at lade nogle folk forlade byen trukket tilbage.

Det oplyser den lokale regering mandag eftermiddag lokal tid.

Det sker, blot få timer efter at byens myndigheder meddelte, at nogle raske personer igen måtte forlade byen, der har været under karantæne.

Den beslutning var dog ikke blevet godkendt fra højere sted, oplyser den lokale regering.

Det igangværende, omfattende udbrud af coronavirus begyndte i millionbyen Wuhan i den centrale del af Kina. Det er her, at klart størstedelen af alle smittede befinder sig, og også her at de fleste er omkommet.

I alt er knap 80.000 personer blevet smittet med coronavirus. Knap 65.000 af dem er i Hubei-provinsen, hvor Wuhan ligger.

Over 2600 personer er døde - heraf knap 2500 i Hubei-provinsen.

ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her