Italien er det land i verden, der officielt har flest dødsfald på grund af coronavirus. Og tallet er fredag fortsat med at stige.
Antallet af døde som følge af coronavirus i Italien er fredag steget med 627, oplyser myndighederne.
Det er det hidtil største antal coronadødsfald på en dag i landet.
Dermed har virusset kostet 4032 livet i landet, skriver nyhedsbureauet Reuters.
Italien passerede Kina i antallet af dødsfald torsdag. Virusudbruddet stammer fra Kinas Hubei-provins.
I Kina har der aldrig være registreret mere end 150 dødsfald på en dag. I Kina er der fredag ifølge en opgørelse fra Johns Hopkins University registreret i alt 3133 dødsfald relateret til coronavirus.
Udbruddet af coronavirusset blev opdaget i Kina kort før nytår. Siden har det bredt sig til resten af verden.
I Italien er særligt den nordlige del af landet hårdt ramt. Den italienske regering har for længst indført udgangsforbud over hele landet i et forsøg på at stoppe spredningen af virusset.
Alligevel er antallet af nye smittetilfælde ikke faldet i Italien. Fredag er 47.021 personer konstateret smittet mod 41.035 personer torsdag.
Det er en stigning på 14,6 procent på et døgn.
Eksperter mener, at antallet af smittede i Italien er langt højere, end tallene viser. Det er nemlig især de patienter, der bliver sendt på et hospital, som bliver testet, skriver Reuters.
ritzau
fortsæt med at læse




























