Især Trumps forslag om at indtage desinficering mod covid-19 har fået flere af præsidentens allierede til at bede ham om at droppe daglige pressemøder. Men møderne er som »kokain« for præsidenten, siger Trump-støtte.
Efter upopulær kommentar om at indtage desinficerende midler holdt han pause i to dage: Nu er Trump tilbage
Præsident Trump på vej til sit pressemøde, der først var blevet aflyst efter hård kritik af kommentar om at indtage desinfektion som muligt middel mod corona. Foto: Carlos Barria/Ritzau Scanpix
Så stod præsidenten der igen. I centrum af spotlyset til endnu et livetransmitteret corona-pressemøde foran Det Hvide Hus.
Mandag morgen havde hans pressechef ellers meddelt, at Trumps daglige møde var aflyst. Weekenden havde præsidenten selv brugt på at tweete selvmedlidende om, at møderne var »spild af tid« med tanke på de »fjendtligt indstillede medier« til stede.
142 kr. for resten af året
Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.