En grundlovsændringer gør det muligt for Vladimir Putin at beholde magten i flere år fremover. Observatører rapporterer om mange tilfælde af valgfusk. Intet af det overrasker.

Journalist fik brækket armen, da han ville undersøge fusk ved Putins sikre sejr

Valgtilforordnede i Moskva går i gang med at tælle stemmer. Foto: Alexander Nemenov/Ritzau Scanpix
Valgtilforordnede i Moskva går i gang med at tælle stemmer. Foto: Alexander Nemenov/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Den russiske folkeafstemning om en forfatningsændring, der tillader Putin at beholde magten, er foregået ordentligt og redeligt. Det mener myndighederne.

Oppositionen giver et andet billede: Uafhængige valgobservatører fra organisationen Golos, der er oprettet for at sikre vælgerne ordentlige valg, siger, at de har modtaget omkring 2.100 rapporter om uregelmæssigheder, mange af dem vedlagt dokumentation for påstandene.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her