En ortodoks præst blev lørdag eftermiddag skudt og hårdt såret i den franske by Lyon. Det oplyser fransk politi ifølge nyhedsbureauet AFP.
Præsten blev skudt to gange, inden gerningsmanden flygtede fra stedet.
Lørdag aften er en mistænkt i politiets varetægt. Den mistænkte var ikke i besiddelse af våben ved anholdelsen.
»En person, som kan svare til signalementet fra de første vidner, er i politiets varetægt«, siger Nicolas Jacquet, offentlig anklager i Lyon, til AFP.
Angrebet fandt sted, da præsten lørdag eftermiddag var i færd med at lukke sin kirke, der ligger i Lyons syvende arrondissement.
Præsten er i kritisk tilstand
Den 52-årige præst, der har græsk nationalitet, er i kritisk tilstand.
Gerningsmanden skal ifølge en politikilde, der ikke ønsker at oplyse sit navn, have brugt et oversavet gevær under angrebet.
Præsten blev behandlet på stedet for livstruende skader. Han er blevet ramt af et skud i leveren, oplyser kilder med kendskab til efterforskningen til AFP.
»Sikkerhedsstyrker og beredskabet er på stedet, skriver det franske indenrigsministerium på Twitter.
Ministeriet opfordrer i samme tweet borgere til at holde sig fra området, hvor angrebet fandt sted.
Byens borgmester, Grégory Doucet, understreger i en udtalelse på fransk tv, at der på nuværende tidspunkt ikke er nogen oplysninger om motivet bag skyderiet.
Doucet var lørdag selv til stede ved kirken sammen med politiets efterforskere, rapporterer tv-stationen BFMTV.
Det vides endnu ikke, om lørdagens episode har nogen forbindelse til et angreb i Nice torsdag.
Her blev tre personer dræbt og flere såret under et knivangreb i kirken Notre-Dame i den sydfranske by.
Sagen bliver efterforsket som en terrorsag.
ritzau
fortsæt med at læse




























