Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Ted Hui er en af Hongkongs mest omstridte demokratiforkæmpere, og hans rejse til Danmark risikerer nu at vække Kinas vrede og stiller samtidig regeringen og Folketingets partier i et dilemma.

Ted Hui er på Kinas sorte liste – nu har folketingspolitikere hjulpet ham til Danmark

Demokratiforkæmperen Ted Hui landede tidlig tirsdag morgen i Københavns Lufthavn. Foto: Thomas Rohden
Demokratiforkæmperen Ted Hui landede tidlig tirsdag morgen i Københavns Lufthavn. Foto: Thomas Rohden

Den danske udenrigsminister, Jeppe Kofod (S), står pludselig over for en potentiel sprængfarlig udvikling, som risikerer at få konsekvenser for den danske regerings pandadiplomati med Kina.

Tidligt tirsdag morgen landede en af Hongkongs mest omstridte oppositionspolitikere og demokratiforkæmpere, Ted Hui, i Københavns Lufthavn efter en rejse ud af Hongkong, som kun kunne lade sig gøre, fordi flere danske folketingspolitikere, aktivister og organisationer forinden havde hjulpet ham med at omgå politiets kontrol i Hongkong.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her