3 dage tilbage: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

EU-landene mødes i dag til krisemøde om ny coronavariant.

Ny virusvariant kaldes mere smitsom og lukker flyforbindelser, men eksperter maner til besindighed

En række europæiske lande har stoppet fly- og togftrafik til og fra Storbritannien efter fremkomsten af en ny virusvariant, der formodes at være ekstra smitsom.  Foto: Niklas Halle'n/Ritzau Scanpix
En række europæiske lande har stoppet fly- og togftrafik til og fra Storbritannien efter fremkomsten af en ny virusvariant, der formodes at være ekstra smitsom. Foto: Niklas Halle'n/Ritzau Scanpix

En ny variant af covid-19, der formodes at være ekstra smitsom, har mere eller mindre isoleret Storbritannien fra resten af Europa. London er i lockdown. Danmark, Tyskland og en række andre lande har afbrudt flyforbindelserne.

»Vi bliver tilbageholdt mod vores vilje!«, lyder det i den tyske tabloidavis Bild Zeitung fra en britisk familie, der måtte overnatte på feltsenge i lufthavnen i Hannover.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her