Få avisen leveret hver lørdag for kun 99 kr.

Der er ingen meldinger om døde eller sårede, efter at Libanon og Israel har affyret raketter og artilleri.

Israels militær melder om raketbeskydning fra Libanon

Libanesiske soldater i går på grænsen til Israel.  Foto: Aziz Taher/Ritzau Scanpix
Libanesiske soldater i går på grænsen til Israel. Foto: Aziz Taher/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Israels militær melder sent mandag aften om, at der er blevet affyret seks raketter mod landet fra Libanon.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Ingen af raketterne er angiveligt nået ind over grænsen til Israel.

Ifølge det israelske medie Ynet er alle raketterne styrtet ned i libanesisk territorium. Forinden havde de fået advarselssirener om at gå i gang i det nordlige Israel.

Israels militær oplyser, at det er gået i gang med at affyre artilleri mod Libanon som modsvar.

En unavngiven libanesisk sikkerhedskilde siger ifølge nyhedsbureauet AFP, at der mandag aften er blevet affyret tre raketter fra Libanon mod Israel.

Der er ingen meldinger om døde, sårede eller skader på bygninger eller materiel.

ritzau

Send os en hilsen

Meget varme temperaturer rammer igen Sydeuropa. Er du i Spanien, Italien, Frankrig eller helt andre steder?

Eller har de stigende temperaturer og klimaforandringerne ændret dine ferievaner?

Send os et digitalt postkort og fortæl os om din ferie. Hvor er du? Hvor varmt er der? Har du gode tip til at håndtere varmen?

Så samler vi læsernes poskort.

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her