Den hviderussiske diktator hævder, at en bombetrussel var årsagen til, at han tvang et passagerfly til landing. Men e-mailen med truslen kom først, efter at flyet blev bortført.

Lukasjenko tvang Ryanair-fly til at nødlande, inden den formodede bombetrussel var tikket ind

Foto: Handout/Ritzau Scanpix
Foto: Handout/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Det er ingen hemmelighed, at Vladimir Putin er det store forbillede for Hvideruslands diktatoriske leder, Aleksandr Lukasjenko. Men når det gælder om at spille uskyldig og kamuflere uhyrlige handlinger som ansvarlige og logiske, virker Lukasjenko som den rene novice i forhold til den russiske præsident.

Det seneste eksempel er den bombetrussel, som angiveligt var årsagen til, at Hviderusland ved hjælp af to MiG-jagere tvang et passagerfly fra Ryanair til at lande i Minsk, hvor den unge blogger og systemkritiker Roman Protasevitj blev ført ud af flyet og kastet i fængsel.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her