Laschet eller Scholz? For Dansk Industri kan det være det samme. Digitalisering og klima fylder tværs over midten, og det er det vigtigste. For potentialet for vækst er stort.

Alene magtskiftet i Tyskland får dansk erhvervsliv til at juble over vækstpotentialer

Laschet eller Scholz? Alene magtskiftet i Tyskland får dansk erhvervsliv til at juble over vækstpotentiale i IT-løsninger og grøn omstilling. Foto: Annegret Hilse/Ritzau Scanpix
Laschet eller Scholz? Alene magtskiftet i Tyskland får dansk erhvervsliv til at juble over vækstpotentiale i IT-løsninger og grøn omstilling. Foto: Annegret Hilse/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Om det bliver socialdemokraten Olaf Scholz, borgerlige Armin Laschet eller – komplet usandsynligt – De Grønnes Annalena Baerbock, der sætter sig i kanslerstolen, så er skiftet positivt for dansk erhvervsliv.

Ja, det vil ligefrem åbne nye og længe ventede døre, der kan skabe tusindvis af nye danske arbejdspladser.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her