Russerne bruger ulovlige våben, de selv har klaget over. Miner og ueksploderet ammunition vil ligge tilbage længe efter krigens afslutning. Det vil tage lang tid at få dem fjernet, venter dansk minerydningsekspert.
Russerne vil kunne dræbe i årtier efter krigens afslutning
Ukrainske bomberyddere fjerner russisk ammunition efter en beskydning af et beboelseskvarter i Kharkiv. Foto: Stringer/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen
Henter...
Det kan godt være, at de er nogle sataner. Og at de ifølge en international konvention er forbudte.
Det standser imidlertid ikke russerne. De har taget de udskældte Pom-3-miner i brug under deres besættelse af Ukraine. Samt klyngebomber - der også er forbudte - og i øvrigt store mængder ammunition, der kan komme til at plage Ukraine i en generation eller mere.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.