Der er masser af hvede på lager i Ukraine. Men Rusland blokerer for, at kornet kan komme ud af landet og nå frem til dem, der desperat har brug for den.

Melding fra G7-topmøde: 50 mio. mennesker risikerer at sulte

Den tyske udenrigsminister Annalena Baerbock advarede om en global hvedekrise, da hun talte med pressen efter et G7-møde lørdag 14. maj. Foto: Marcus Brandt/Ritzau Scanpix
Den tyske udenrigsminister Annalena Baerbock advarede om en global hvedekrise, da hun talte med pressen efter et G7-møde lørdag 14. maj. Foto: Marcus Brandt/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Syv af verdens førende økonomier advarer om, at krigen i Ukraine sætter gang i en global fødevarekrise, der især truer fattige lande. Derfor er der brug for hurtige tiltag for at fjerne blokaden af de kornlagre, der findes i Ukraine.

Sådan lød meldingen, da Tysklands udenrigsminister Annalena Baerbock under det aktuelle tre dage lange G7-topmøde, der afholdes i Weissenhaus i det nordlige Tyskland.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her