Efter Brexit er strømmen af billig arbejdskraft fra EU stoppet, men indvandringen har alligevel aldrig været større. Nu kommer indvandrerne bare fra lande længere væk.

Professor: De seneste indvandringstal er ikke en programfejl i den britiske udlændingepolitik

Foto: Leonora Beck/Ritzau Scanpix
Foto: Leonora Beck/Ritzau Scanpix

Den frie bevægelighed over grænserne fra fastlands-Europa sluttede med Storbritanniens skilsmisse fra EU. Nu har EU-borgere ikke længere automatisk adgang til det britiske arbejdsmarked, og det betyder, at der kommer færre EU-borgere til Storbritannien. Langt færre.

Til gengæld kommer der langt flere indvandrere fra lande udenfor EU. Faktisk har nettoindvandringen til Storbritannien aldrig været større.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her