Den nye regering lover hurtigere og mere effektiv sagsbehandling, når virksomheder vil hente udenlandske eksperter til Danmark. Direktører vil have opgør med »fjendtlig« indstilling til udenlandsk arbejdskraft.

Direktører efterlyser mentalitetsændring på arbejdsmarkedet

Foto: Christian Falck Wolff
Foto: Christian Falck Wolff

Danske virksomheder har desperat brug for arbejdskraft og har længe presset på for, at det skal blive lettere at ansætte kvalificerede medarbejdere fra lande uden for EU. Den nye SVM-regering har annonceret en række lempelser, der ifølge regeringsgrundlaget skal »lette adgangen til udenlandsk arbejdskraft, så længe ledigheden er lav«.

En politisk aftale fra i sommer om midlertidigt og med bestemte begrænsninger at indføre en såkaldt supplerende beløbsgrænse skal nu gennemføres og »gøres permanent«, hedder det. Aftalen indebærer, at så længe ledigheden er lav – under 3,75 procent – skal i hvert fald op til 15.000 ikke-EU-borgere kunne få lov til at arbejde i Danmark, hvis de tjener mindst 375.000 kroner om året i stedet for de sædvanlige 448.000 kroner. Kommer tallet over 15.000, kan parterne sige stop.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her