Tirsdag blev kvinder nægtet adgang til universiteter i Afghanistan. Det udløste en del demonstrationer – også blandt mandlige studerende. Og som konsekvens af deres protest bliver de mandlige studerende nu straffet af Taleban med tæsk, spark og skud.

Afghanske mænd nægter at tage eksamener i protest. Så rammer straffen fra Taleban

Mirwais Neeka Univesitet er et privat universitet beliggende i provinsen Kandahar i Afghanistan.  Foto: Stringer/Ritzau Scanpix
Mirwais Neeka Univesitet er et privat universitet beliggende i provinsen Kandahar i Afghanistan. Foto: Stringer/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

På videoen kan man se, hvordan han forsøger at rejse sig flere gange, men gentagne gange bliver skubbet ned igen. På jorden, hvor de mange spark regner ned over ham. De to Taleban-soldater står over den sammenkrøllede mand og sparker ham i hovedet, igen og igen.

Manden i videoen er en studerende fra Mirwais Neeka University i provinsen Kandahar i Afghanistan. Manden er en ud af flere studerende, som har nægtet at tage deres eksamener i protest over de mange kvinder, som ikke længere kan få lov til at gå på universitetet. Og som konsekvens bliver de straffet af Taleban.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her