2 dage tilbage: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Kurdisk gruppe har med sin hængning af en Erdogan-dukke foran rådhuset i Stockholm skabt en diplomatisk krise mellem Sverige og Tyrkiet på et prekært tidspunkt. Tyrkerne kalder det allerede »terrorisme«.

Erdogan vender på hovedet, og den tyrkiske præsident er rasende

Foto: Twitter @realrojkom/Ritzau Scanpix
Foto: Twitter @realrojkom/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Dukken af den tyrkiske præsident, Erdogan, er hejst op i fødderne foran Stockholms rådhus. Armene hænger slapt ned under hovedet. Hænderne dingler. Det ser næsten komisk ud, men de griner ikke i det tyrkiske parlament. Eller i Sverige for den sags skyld.

Tyrkerne kalder protesten for terrorisme. Selv om svenske politikere har stået i kø for at kritisere hændelsen, har det allerede nu fået konsekvenser.

Vil du lytte med?

Politiken Lyd giver dig specifikt adgang til vores nye lyd-app, hvor du kan få adgang til eksklusive podcasts og udvalgte oplæste artikler, læst op af Politikens egne stemmer. Frem til 4. juni kan du få adgang til Politiken Lyd i seks måneder for 99 kr.

Få adgang til Politiken Lyd
Denne artikel kræver digital adgang. Køb abonnement på politiken.dk/shop. Allerede abonnent? Log ind
iPhone 17 Pro silver bottom left 1

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her