3 dage tilbage: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Najia, der har været lærer på afghanske skoler i 30 år, fortæller, at Taleban bruger nye metoder til at tvinge kvindelige lærere til at opgive deres job og i stedet holde sig hjemme.

»Hvis ikke vi tager testen eller dumper, kan de fyre os«: Ny udvikling i Afghanistan chokerer kvindelige lærere

Foto: Ali Khara/Ritzau Scanpix
Foto: Ali Khara/Ritzau Scanpix

Selv om Najia har stor erfaring som lærer, har Taleban udsat hende for en test af hendes religiøse og islamiske kundskaber og sindelag, siger hun.

»Under evalueringen spurgte de: Hvor tit underviser du? Hvad vil fremskridt inden for uddannelse sige? Hvad er ghusl (en rituel afvaskning efter menstruation eller sex, red.)? Hvornår er det påkrævet? Hvis ikke man tager ghusl, er det så halal at spise brød eller korn? Hvor mange trin består afvaskningen af? De stillede masser af spørgsmål«.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her