Ifølge det svenske sikkerhedspoliti er Sverige gået fra at være et legitimt til et prioriteret mål blandt islamistiske terrororganisationer.

Svensk politi advarer: Situationen er forværret, og der er risiko for et terrorangreb

Sverige er blevet lagt for had af mange i den muslimske verden.  .  Foto: Ahmad Al-rubaye/Ritzau Scanpix
Sverige er blevet lagt for had af mange i den muslimske verden. . Foto: Ahmad Al-rubaye/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Den svenske regering forbereder nu i samarbejde med sikkerhedspolitiet, Säpo, den svenske befolkning på, at de seneste ugers koranafbrændinger har medført så meget vrede i muslimske lande, at det kan føre til et terrorangreb på Sverige.

»Vi er gået fra at blive oplevet som et tolerant land til at være muslimskfjendtligt i muslimske dele af verden. Og det billede gør, at truslen mod Sverige er blevet øget«, sagde Susanna Trehörning, der er vicechef for Säpo, da hun onsdag var i morgenstudiet hos den svenske tv-station SVT for at aflevere terroradvarslen til svenskerne.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her