3 dage tilbage: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

»Når vi er færdige i Ukraine, er det tid til at rejse til de lande, som tillader, at Koranen krænkes«, siger den tjetjenske leder Kadyrov i en video ifølge en svensk avis.

PET følger udviklingen: Tjetjeniens leder og loyal Putin-støtte truer Sverige og Danmark efter koranafbrændinger

Arkivfoto af den tjetjenske leder Ramzan Kadyrov fra et besøg hos den russiske præsident Putin i Moskva i september 2022.   Foto: Mikhail Metzel/Ritzau Scanpix
Arkivfoto af den tjetjenske leder Ramzan Kadyrov fra et besøg hos den russiske præsident Putin i Moskva i september 2022. Foto: Mikhail Metzel/Ritzau Scanpix

Tjetjeniens præsident Ramzan Kadyrov er kendt som en diktatorisk og brutal leder. Han er anklaget for vold, tortur og drab på politiske modstandere både indenfor og udenfor Tjetjeniens grænser.

Kadyrov er også en af den russiske præsident Putins loyale støtter og har sendt tusinder af tjetjenske soldater i kamp i Ukraine på russisk side. Men den tjetjenske leder har også de senere år optrådt som en kontroversiel forsvarer af islam.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her