2 dage tilbage: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Internationale hjælpeorganisationer melder om en katastrofal mangel på penge til at hjælpe afghanere, der er truet af sult. Kvinder og børn er hårdest ramt.

»Jeg er bange. Jeg har allerede mistet et barn, jeg vil ikke miste mit andet barn«: Fødevarehjælpen i Afghanistan er i fare

Taleban har indført en lang række begrænsninger på kvinders muligheder for at arbejde, og det har fået fattigdommen og arbejdsløsheden til at sprede sig.  Foto: Ebrahim Noroozi/Ritzau Scanpix
Taleban har indført en lang række begrænsninger på kvinders muligheder for at arbejde, og det har fået fattigdommen og arbejdsløsheden til at sprede sig.  Foto: Ebrahim Noroozi/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

FN’s fødevareprogram, WFP, har aldrig før været så presset af manglende finansiering i sin 60-årige historie. Det siger WFP’s direktør, Cindy McCain, der varsler, at organisationen kan blive tvunget til at indstille alle sine aktiviteter i Afghanistan, hvis ikke det internationale samfund kommer til lommerne.

»Medmindre vi kan skaffe finansiering til Afghanistan, bliver vi nødt til at trække os helt ud af landet«, siger hun i et interview med den amerikanske tv-station ABC News.

Vil du lytte med?

Politiken Lyd giver dig specifikt adgang til vores nye lyd-app, hvor du kan få adgang til eksklusive podcasts og udvalgte oplæste artikler, læst op af Politikens egne stemmer. Frem til 4. juni kan du få adgang til Politiken Lyd i seks måneder for 99 kr.

Få adgang til Politiken Lyd
Denne artikel kræver digital adgang. Køb abonnement på politiken.dk/shop. Allerede abonnent? Log ind
iPhone 17 Pro silver bottom left 1

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her