Artiklen er opdateret kl. 8.37.
Andrej Trosjev, en central figur igennem lejehæren Wagners historie og den nuværende administrerende direktør for gruppen, har fået en plads i det officielle russiske forsvar, siger Dmitrij Peskov, den russiske regerings talsmand, efter at Trosjev torsdag mødtes med Ruslands præsident, Vladimir Putin.
Nyheden er blevet bragt via det statslige russiske nyhedsbureau RIA, skriver det internationale nyhedsbureau Reuters.
Trosjev var ifølge Peskov med til at grundlægge Wagner-gruppen, som ud over at have spillet en enorm rolle i krigen i Ukraine også har været aktiv på det afrikanske kontinent. Lejehæren er blevet beskyldt for alvorlige brud på menneskerettighederne. Men fremover skal Andrej Trosjev altså stå i spidsen for Ruslands frivillige styrker i krigen i Ukraine.
I et opslag på Dmitrij Peskovs profil på beskedtjenesten Telegram omtaler talsmanden Trosjev som Wagner-gruppens »administrerende direktør«. Her skriver Peskov, at Putin og Trosjev torsdag mødtes for at drøfte, hvordan man bedst kunne gøre brug af bataljoner af frivillige soldater i Ukraine.
Med mødet mellem Putin og Trosjev håber styret i Kreml at få gjort det klart, at den russiske stat nu har kontrollen med Wagner-gruppen, som i juni indledte et oprør, som kortvarigt rystede Rusland og gav indtryk af, at Putin måske var ved at mistet kontrollen med landet.
Mødet kommer også efter et flystyrt i august, hvor blandt andre Wagner-lederen Jevgenij Prigosjin mistede livet. Prigosjin døde sammen med ni andre ved flyulykken, som skete under stadigt uopklarede omstændigheder.
Rusland har oplyst til den brasilianske myndighed for efterforskning af fly, Cenipa, at det ikke har i sinde at indlede en efterforskning af flystyrtet.
ritzau
fortsæt med at læse


























