En analytiker og tidligere forhandler i Mellemøsten for det amerikanske udenrigsministerium siger, at USA og Israel kommer på en umulig mission, når pauserne i kamphandlingerne slutter.

Tidligere USA-rådgiver: USA vil og tør ikke stoppe Israel

En raket affyres fra Gaza mod Israel efter at våbenhvilen fredag er blevet afløst af nye kampe. Foto: Jack Guez/Ritzau Scanpix
En raket affyres fra Gaza mod Israel efter at våbenhvilen fredag er blevet afløst af nye kampe. Foto: Jack Guez/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

USA’s præsident, Joe Biden, gør i disse dage det, han gør bedst. Han viser menneskelighed og glæder sig over hvert gidsel, der bliver frigivet.

»Jeg ville ønske, jeg var der til at holde om hende«, sagde han for eksempel, da det lykkedes at få frigivet den 4-årige Avrigail Idan fra Hamas’ fangeskab. Præsidenten glædede sig også, da pauserne i krigen blev forlænget, inden kampene igen begyndte fredag morgen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her