En kvinde og hendes to små børn er bragt til hospitalet, efter at en mand kastede, hvad der mistænkes for at være et ætsende stof, mod dem i den sydlige del af Englands hovedstad, London.
Politiet fik ifølge nyhedsbureauet dpa en anmeldelse om hændelsen, der fandt sted i bydelen Clapham Common, klokken 19.25 lokal tid onsdag.
Tre andre personer er også bragt til hospitalet efter hændelsen. Det menes, at de har pådraget sig skader, da de forsøgte at hjælpe kvinden og hendes børn.
Politiet siger, at de betjente, der kom ud til hændelsen, også har pådraget sig skader.
Betjentenes skader er ifølge politiinspektør Alexander Castle af mindre karakter.
»Test er iværksat for at afgøre, hvad stoffet er. På nuværende tidspunkt mener vi, at det er en ætsende substans«, siger han ifølge dpa.
»En mand blev set flygte fra stedet. Vi trækker på ressourcer fra hele politikredsen for at pågribe dette individ, og arbejdet med at afgøre, hvad der har ført til denne skrækkelige hændelse, er i gang«.
Billeder fra stedet viser ifølge det britiske medie BBC en sølvfarvet bil, der er efterladt med dørene åbne på gaden.
Marina Ahmad, der er politiker i London-forsamlingen, skriver på det sociale medie X, at der har været et trafiksammenstød, hvor en mand overfaldt en passager i en bil og kastede med syre.
Der er ikke foretaget anholdelser i sagen ifølge dpa.
»Brandfolk blev kaldt ud til en kemisk hændelse på Lessar Avenue i Clapham denne aften«, siger Londons brandvæsen i en udtalelse i en e-mail til nyhedsbureauet Reuters.
Brandfolkene brugte specialiseret udstyr til at påvise en ætsende substans, der menes at være blevet brugt ved hændelsen, oplyser brandvæsnet uden at give flere detaljer.
ritzau




























