Frankrigs fødselsrate er lavere end ved slutningen af Anden Verdenskrig, og præsident Macron har proklameret, at han ønsker en demografisk oprustning. Imens bliver flere franske mænd steriliseret.

Emilien Roussel fnyser ad Macrons opfordring – blev steriliseret sidste sommer

I årtier har det franske fødselstal været højere end i de europæiske nabolande. Sådan er det ikke længere. Præsident Emmanuel Macron vil nu have franskmændene til at lave flere børn.  Arkivfoto Ludovic Marin
I årtier har det franske fødselstal været højere end i de europæiske nabolande. Sådan er det ikke længere. Præsident Emmanuel Macron vil nu have franskmændene til at lave flere børn. Arkivfoto Ludovic Marin
Lyt til artiklen

Emilien Roussel fnyser, da jeg spørger ham, hvad han tænker om præsident Emmanuel Macrons politiske plan om en ’demografisk oprustning’.

»Jeg har hørt det mange gange, men jeg ved virkelig ikke, hvordan jeg skulle give dig en definition af, hvad han mener med det«, siger Emilien Roussel.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her