Oven i en forvejen gigantisk hjælpepakke fra den amerikanske Kongres har det amerikanske forsvarsministerium nu også fundet en ekstra våbenpakke frem. Noget af ammunitionen bliver sendt ekspres.
USA finder 42 milliarder kroner ekstra til Ukraine
Den ukrainske præsident, Volodymyr Zelenskyj, efterspurgte på mødet flere Patriot-missiler – og ikke mindst flere af de systemer, der gør dem effektive som luftforsvar. (arkivfoto) Foto: Eloisa Lopez/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen
Henter...
Det amerikanske forsvarsministerium har fundet 42 milliarder kroner ekstra til Ukraine, som skal gå til indkøb af våben og ammunition fra amerikanske våbenfabrikker. En del af pengene skal desuden bruges til at styrke Ukraines egen våbenindustri, så de selv kan producere mere ammunition.
Den ekstra våbenhjælp kommer oven i en pakke på 424 milliarder kroner, som tidligere på ugen blev annonceret efter vedtagelsen i Kongressen.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.