Det sker kun én gang af en million, siger en tidligere FBI-agent om det nu allerede berømte foto, der angivelig viser en kugle, som stryger forbi Donald Trumps hoved under et vælgermøde.
Det var én af en million, da en fotograf angiveligt fangede kuglen
Til højre for Donald Trump ses angivelig et projektil, der stryger forbi hans hoved under et vælgermøde i Pennsylvania. Foto: Doug Mills/The New York Times
Lyt til artiklen
Henter...
En fotograf fra The New York Times, der var til stede under vælgermødet i Pennsylvania, hvor USA’s tidligere præsident Donald Trump blev udsat for et attentatforsøg, har tilsyneladende fanget et billede af en kugle, der stryger forbi Trumps hoved.
Det vurderer Michael Harrigan, som er pensioneret FBI-agent med 22 års erfaring i forbundspolitiet.
Vil du lytte med?
Politiken Lyd giver dig specifikt adgang til vores nye lyd-app, hvor du kan få adgang til eksklusive podcasts og udvalgte oplæste artikler, læst op af Politikens egne stemmer. Frem til 4. juni kan du få adgang til Politiken Lyd i seks måneder for 99 kr.