Tilbud: Få digital adgang og avisen leveret i weekenden for 199 kr./md.

Politi og lokale, der ville hjælpe ofre for jordskred, blev dræbt i et andet jordskred i Etiopien mandag.

Mindst 50 lig er bjærget efter jordskred i Etiopien

Lyt til artiklen

Mindst 50 mennesker har mistet livet efter et jordskred i det sydlige Etiopien mandag morgen.

Det oplyser en lokal embedsmand.

»Der var voldsom regn i går aftes, og nogle mennesker døde i et jordskred«, siger Kassahun Abayneh, der er talsperson for regeringen i distriktet Gofa, der ligger i Etiopiens sydlige delstat.

»Mandag morgen samledes lokale samt politi ved stedet for at redde dem, der var påvirket af det første jordskred. Så skete det andet jordskred omkring klokken 10 i dag og dem, der havde samlet sig, døde«, siger talspersonen.

Meski Mitku, der er en højtstående embedsmand i området Gofa i Etiopiens sydlige region, siger, at kvinder, børn og politifolk er blandt de døde.

Billeder på Facebook delt af ECB viser adskillige mennesker der leder efter ofre på en bakkeskråning.

ritzau

PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her